021-88262787

02 آذر,1394

با نخبگان حقوقی

مصاحبه با نفر ششم آزمون وکالت سال 92

 

لطفا خودتان را معرفی کنید و در مورد سوابق تحصیلی خود بگویید؟

مجتبی میر حسینی هستم، متولد سال  1368، رتبه ششم آزمون وکالت سال 92 و ساکن یزد، مقطع کارشناسی را دردانشگاه کاشان با معدل 17 به پایان رساندم و اکنون دانشجوی ترم پنجم کارشناسی ارشد حقوق کیفری اطفال و نوجوانان از رشته های جدید و زیر مجموعه حقوق جزا و جرم شناسی، دانشگاه علوم قضایی می باشم.

آیا از خانواده حقوقی هستید؟

بله پدر بنده قاضی باز نشسته بوده و در حال حاضر وکیل هستند.

چه الگوی شخصیتی بیشترین تاثیر را بر روی شما داشته است که به سمت این رشته گرایش پیدا کنید؟

در کنکور مقطع کارشناسی رتبه ی من 600  شد . در انتخاب بین دو رشته روانشناسی و حقوق مردد بودم .پدرم از سال 86 اشتغال در شغل وکالت را آغاز کرده بود و از طرفی من تنها فرزند حقوقی در خانواده می شدم، لذا با پیشنهاد پدر، رشته حقوق را انتخاب کردم و انگیزه اصلی من برای انتخاب این رشته هم شغل شدن با پدر بود .

آیا قبل از اعلام نتایج آزمون فکر می کردید، چنین چنین رتبه ای داشته باشید؟

در آزمون وکالت من یک هدف داشتم و آن تک رقمی شدن بود، اینکه آیا قبل از آزمون فکر می کردم محقق می شود باید بگویم خیر . البته من خیلی تلاش کردم و درکتابخانه بچه ها می گفتند چرا انقدر تلاش می کنی در حالی که امادگی لازم را داری و مطمئن هستیم قبول می شوی . ولی من فقط به فکر رتبه تک رقمی بودم چون معتقدم اعتماد به نفس در شغل وکالت تاثیرگذار است و من می خواستم قبولی ام سکوی پرتابی برای من بشود و اعتماد به نفسی بالا برای شروع کار داشته باشم. البته الان کسی  در دادگاه از من نمی پرسد رتبه شما چند بوده است اما این رتبه برای خودم مهم بوده و به آن هدفی که دنبالش بودم، خدارو شکر رسیده ام.

از چه زمانی مطالعه خود را آغاز کردید ؟

من تقریبا از اسفند سال 91 به فکر شرکت در آزمون وکالت بودم، رشته دانشگاهی من حقوق جزا بود و طبیعی بود که در درس های جزایی قوی تر باشم، به حقوق مدنی و آیین دادرسی مدنی نیز علاقه زیادی داشتم ولی از تجارت می ترسیدم و از اصول چیزی نمی فهمیدم، از طرفی باید به فکر پایان نامه نیز می بودم، بعد از مدتی هم که مصادف شد با تعطیلات عید و انتخابات ریاست جمهوری و ... در نتیجه من تا اوایل تابستان مطالعه ای نداشتم اما از اول تابستان تصمیم جدی برای خواندن دروس نمودم، در این زمینه با یکی از دوستانم مشورت کردم(که پارسال کانون مرکز قبول شده بود). ایشان یکسری منابع معرفی کرد اما به نظر بنده منابعی نبود که برای آزمون وکالت مفید باشد مثلا سه جلد پیشرفته دکتر شمس و کتاب های دکتراسکینی را پیشنهاد دادند اما خواندن این منابع زمان خیلی زیادی را از من می گرفت با توجه به اینکه سرعت عملم پایین بود. شروع خواندن من همزمان با ماه رمضان شد و به علت روزه گرفتن کلا شب خوان شدم یعنی از افطار درس میخواندم تا سحر بعد از سحر تا 6یا 7 صبح و بعد از آن  میخوابیدم تا افطار، به این شکل طول روز خواب بودم و شب ها مطالعه می کردم. در ماه رمضان کتابهایی را که دوستم معرفی کرده بود میخواندم در حالی که کاملا اشتباه بود تردیدی نیست که این منابع پایه ای و از تالیفات اساتید بزرگ هستند ( ولی مفید آزمون وکالت در این شرایط و کمبود وقت نبودند)، این منابع باید تا اول تابستان برای قوی شدن پایه خوانده شوند و پس از آن منابع آزمون وکالت را خواند.  دیدم با وجود گذشت نیمه ای از ماه رمضان من هنوز در خواندن دروس پیشرفتی نداشته ام  بنابراین با یکی از دوستانم که رتبه 10 کانون اصفهان بود تماس گرفتم فرمودند راه را اشتباه رفته ای و منابع دیگری به من معرفی کردندکه در ادامه خواهم گفت . از طرفی دیگر نیز از تجربیات دوستانی که چندین سال پشت کنکور مانده بودند نیز استفاده کردم . من تقریبا از 10 الی 12 نفر مشورت گرفتم تا بتوانم به یک برنامه ریزی مطلوب برسم  و از اواخر ماه رمضان یعنی 15 مرداد قدم های اصلی را برای آزمون برداشتم . من تست زدن را همزمان با درس خواندن شروع کردم خصوصا در درس های مدنی و اصول هر مبحثی را که میخواندم چند نمونه تست میزدم تا با نحوه سوالات آشنا شوم و به صورت حرفه ای دو ماه پایانی تست می زدم .دوستان باید این موضوع را به یاد داشته باشند که از ابتدای شروع مطالعه تا نیمه مهر هر چه خوانده باشید فقط 30 درصد از راه موفقیت را رفته اید و از نیمه مهر تا روز آزمون 40 درصد دیگر را پیش برده اید، چون بحث مرور فوق العاده مهم است و 30 درصد آخر هم بستگی به جلسه امتحان و نحوه تست زدن و حفظ آرامش سر جلسه است . توصیه اصلی من این است که از اول تابستان شروع به خواندن کنند  تا دو ماه آخر تحت فشار قرار نگیرند و بهترین دوره از اول تیرماه می باشد .

برنامه ریزی خاصی در درس خواندن داشته اید ؟

شیوه مطالعاتی بنده  به این شکل بودکه ساعت های مطالعه و غیر مطالعه را یاد داشت می کردم. ساعت نویسی من متفاوت بود، معمولا بچه ها هر چند ساعت که مفید درس خوانده اند را یادداشت می کنند ولی من برعکس عمل می نمودم  مثلا یازده ساعتی را که درس میخواندم را نوشته و سیزده ساعت باقی مانده را که معمولا هشت ساعت آن خواب بود ، از آن کم می کردم و علت اینکه 5 ساعت درس نخواندم را از خودم می پرسیدم ، در دفترچه ساعاتم مدتی را که درس نخوانده بودم ، یادداشت می کردم . بیشتر مطالعات من در کتابخانه بود. زمانی را که شروع می کردم در دفترچه زمان نوشته و اگه بین درس استراحتی بیش از 5 دقیقه پیش می آمد، آن را نیز یادداشت می کردم. تمام وقت خود را دقیق برنامه ریزی می کردم. توصیه دیگری که دارم این است که با یکی از دوستان خود با هم مطالعه کنید و اینکه حتما خواب ظهر را فراموش نکنند زیرا  واقعا باعث ریکاوری بدن می شود.

چند ساعت در روز مطالعه می کردید؟

در روزهای اول 9 ساعت مفید ، تا رکوردم به 14 ساعت رسید. دوماه پایانی روزی 14 ساعت درس می خواندم چون مطالعه را دیر شروع کرده بودم . البته  دیر شروع کردن مزیت دیگری هم داشت اینکه من دو ماه آخر به جای اینکه خسته باشم با اشتیاق بیشتری درس بخوانم.

یک ماه پایانی مانده به امتحان چگونه گذشت؟

کسی که خوب خوانده باشد در ماه پایانی فشار روانی بالایی بر او وارد می شود چون علاوه برحجم زیاد مطالب، فرار بودن مطالب و بالا رفتن توقعات خود و دیگران نیز باعث فشار عصبی شدیدی می شود. شش روز مانده به آزمون نیز فشار عصبی زیادی بر من وارد شد به طوری که کل کتابهای درسی خود را جمع کردم و تصمیم گرفتم حتی در جلسه آزمون هم شرکت نکنم. اولین سالی بود که در آزمون شرکت می کردم و هر سال سخت تر می شد .

چه منابعی را مطالعه می کردید و چه منابعی را پیشنهاد می دهید؟

منابعی را که مطالعه کردم عبارتند از:

حقوق مدنی: جزوه دکتر شهبازی + کتاب نظم دکتر کاتوزیان + تست دکترشهبازی

آیین دادرسی مدنی: دو جلد کمک حافظه دور اندیشان + متن ماده + تست دکتر کمالوند.

حقوق تجارت : کتاب ساده ساز فرحناکیان + متن ماده

اصول فقه : کتاب دکتر شهبازی +کمک حافظه دور اندیشان + اصول بزبان ساده موسسه دادآفرین

حقوق جزا: کسانی که در این درس ضعیف هستندحتما قبل از ماده خوانی باید کتاب بخوانند  جزای عمومی ساوالانی جزای اختصاصی دو جلد دور اندیشان.

آیین دادسی کیفری: متن قانون و تست.

توصیه میکنم که دوستان در صورت شروع به خواندن تا قبل از تابستان، منابع زیر را نیز بخوانند :

حقوق مدنی: کتاب حقوق مدنی3 دکتر کاتوزیان + عقود معین

آیین دادرسی مدنی : سه جلد بنیادین دکتر شمس

حقوق تجارت: کتاب های دکتر اسکینی( اسناد و شرکت ها)

اصول فقه: کتاب دور اندیشان

حقوق جزا: کتاب جزای عمومی اردبیلی( 3 جلد ) + کتاب جزای اختصاصی میرمحمد صادقی

آیین دادرسی کیفری: کتاب دکتر خالقی (چاپ جدید)

علاوه بر اینها داشتن برنامه و شرکت در آزمون های هفتگی بسیار مهم است چون باعث انگیزه و رقابت می شود.

در رابطه با اصول تست زنی چه تجربه ای دارید ؟

در هر درس 20 سوال طرح می شود ، شما باید با این پیش زمینه بروید که دو تا از سوالات را اصلا بلد نیستید، در کنار این دو سوال علامت منفی بگذارید(-) حتی ممکن است در همان سوال اول و دوم این امر اتفاق بیافتد ، نباید روحیه خود را از دست بدهید و با  آمادگی ذهنی سر جلسه شرکت کنید و دقت کنید  همان لحظه بعد از جواب دادن، جواب را در پاسخنامه وارد کنید.12 تا 15 سوال را تقریبا رقبای شما هم بلدند، چند سوال دیگر می ماند که بین دو گزینه تردید دارید ، در کنار این سوالات علامت ضربدر قرار دهید و پاسخ سوالات را تا سوال 120 ادامه دهید ( مثلا خود من در درس تجارت 6 تا منفی داشتم و 6  تا ضربدر ، دردرس مدنی 16 تا زده، 3 تا ضرب و 1 سوال منفی گذاشته بودم). تعیین کننده رتبه و قبولی شما همان سوالاتی است که ضربدر گذاشته اید و در اینجا باید ریسک کنید و جواب سوالات را بدهید، چون اگه تست ها را نزنید، قبول نمی شوید مگر اینکه تعداد تست های زده زیاد باشد. این ریسکی زدن هم نیاز به تمرین دارد که فقط با تست زنی و شرکت در آزمون های دوره ای بدست میاد.

آیا در موسساتی که در این زمینه فعالیت دارند ، عضو بوده اید ؟ تا چه حد این موسسات را در قبولی آزمون یا میزان پیشرفت خود موثر می دانید ؟

من ابتدا با برنامه ریزی یکی از موسسات در  یزد به نام طرح نوین شروع به خواندن یکسری منابع نمودم ( در یزد موسسات به طرح نوین و چتر دانش ختم می شد ) و حتما پیشنهاد می دهم دوستان در موسسه ای ثبت نام کنند یا لااقل با برنامه یکی از موسسات پیش بروند. با برنامه بودن یکی از مهمترین نکات شروع درس خواندن است .من با برنامه موسسه شروع کردم البته  با منابع آنجا پیش نرفتم و منابع خودم را میخواندم . اصلا اعتقادی به منابع موسسات ندارم( اینکه می گویند بایدکتاب دکتر کاتوزیان رو خلاصه کنید را قبول ندارم). البته کسانی بودند که این منابع را خوانده اند و قبول هم شده اند.

من شیوه خود را داشتم، می توان گفت منابع پایه ای بود همراه  با برنامه موسسه که کمکم کرد.داشتن برنامه و شرکت در آزمون های هفتگی مزیت هایی دارد اول اینکه هر6  درس را با هم می خوانید و پیش می برید و بحث مرور را همیشه در برنامه خود دارید و هزینه ای که کرده اید باعث انگیزه در شما می شود  و قرار است آخر هفته با نفرات زیادی خودتان را بسنجید اما بهترین مقایسه سنجش خودتان با خودتان است یعنی این هفته خود را با هفته قبل مقایسه کنید و نقاط ضعف و قوت خود را بیابید که با  داشتن برنامه و شرکت در آزمون های دوره ای میسر است .

من تا خود آزمون با همین برنامه ها پیش رفتم البته ایراد اساسی که وارد بر موسسات است اینکه این برنامه ها واقع بینانه نیست بلکه خوش بینانه است و اینکه فردی  بتواند در یک هفته به هر 6 منبع اشراف داشته باشد و خودش را 100 درصد برای آزمون هفتگی حاضر کند امکان پذیر نیست.کاری که من  انجام دادم  این بود که 4 درس را از ابتدا  انتخاب کردم ( حقوق مدنی ، آیین دادرسی مدنی ،حقوق جزا ، اصول فقه )و  این موارد را همیشه میخواندم.

البته بستگی به سرعت خوندان و پایه درسی فرد دارد مثلا من چون در درس جزا قوی بودم خیلی وقتم را نمی گرفت اما حقوق مدنی و آیین دادرسی مدنی و اصول را چون کمی ضعیف بودم قاعدتا بیشتر وقت می گذاشتم، که البته بستگی به افراد دارد و نسبی است اما کمتر کسی می تواند هر 6 درس را برای آزمون های آزمایشی بخواند . 

چقدر توانستید بر خستگی ناشی از مطالعه خود غلبه کنید ؟

درس خواندن برای آزمون واقعا سخت است چند مورد خیلی مهم است که برای غلبه بر سختی ناشی از مطالعه می تواند موثر باشد ، اول : انگیزه و هدف فرد است که تعریف شده باشد، دوم:  پایه قوی داشتن،  سوم: رقابت یعنی اینکه همیشه سعی کنید خودتان با خودتان رقابت کنید و خیلی مهم است که هر روز بهتر از دیروز باشید، چهارم: تغذیه ( من علاوه بر غذای عادی با تجویز پزشک قرص ویتامین و همینطور آمپول های تقویتی استفاده می کردم).

درصد هایی که در دروس مختلف در آزمون داشته اید به چه صورت است ؟

حقوق مدنی : 76  درصد  ،  آدم : 95 درصد   ،   حقوق تجارت : 30 درصد  ،  حقوق جزا : 87  درصد  ، آ د ک  : 93 درصد ، اصول فقه: 66 درصد

چقدر به شانس در موفقیت اعتقاد دارید؟

شانس واقعا بی تاثیر نیست اما هیچ چیز جای تلاش فرد را نمی گیرد.

اگر حقوق را انتخاب نمی کردید چه رشته یا شغلی را بر می گزیدید؟

روانشانسی شاید هم تاریخ.

تعریف شما از قانون چیست؟

 قانون چارچوبی است که برای حفظ جامعه نیاز هست.

حس و برداشت اولیه شما از این کلمات چیست؟

قاضی: پدر                              وکیل: عدالت                                   آزمون: سخت                               قتل : قصاص           

                  حکم: قتل                                            عدالت : وکیل                                نشریه عدلیه: وزین

 

Zo2 Framework Settings

Select one of sample color schemes

Body

Background Color
Text Color
Link Color
Background Image

Header Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Menu Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Main Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Inset Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image

Bottom Wrapper

Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
Background Color
Modules Title
Text Color
Link Color
Background Image
 
Top of Page